Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Fentonová hviezdou Memoriálu J. Slaninu

8.4.2004 | 16:15

Blížiaca sa vrcholná svetová atletická udalosť na území Českej republiky míting IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostrave (v utorok 8. júna) predstavuje hviezdne obsadenie v behu na 400 m žien. Súťaž s označením Memoriál Jana Slaninu obohatí svojim štartom večne druhá Jamajčanka Lorraine Fentonová. Striebornú medailu získala na posledných troch svetových šampionátoch (Sevilla, Edmonton, Paríž) a rovnako bola druhá na OH v Sydney. V tomto roku by túto „striebornú“ bilanciu rada prelomila v Aténach.

„Zatiaľ som spokojná s tréningom, nič som nemenila. Sú predsa olympijské hry a tak som nemohla riskovať zmeny v príprave. Prvý štart ma čaká v apríli na pretekoch Drake Relays v Des Moines v štáve Iowa na 200 m. V Ostrave to bude môj európsky štvorstovkársky debut roka, predtým nastúpim dvakrát na 400 m na mítingoch v Strednej Amerike. Nikdy som v Ostrave ešte nesúťažila a tak sa teším. V Čechách majú bohatú tradíciu skvelých bežkýň na 400 m, či už to bola Kratochvílová alebo Kocembová. Osobne si pamätám Helenu Fuchsovú s ktorou som súťažila,“ odkázala do Ostravy Fentonová.

Organizátori veria, že jamajská rekordérka časom 49,30 (vlani vyhrala šesť z ôsmich finálových štartov) by mohla atakovať rekord mítingu Táni Kocembovej 49,67 z roku 1983.

Pomôcť by jej k tomu mala aj účasť dvoch bronzových medailistiek z halových majstrovstiev sveta z Bahamských ostrovov.

Dvadsaťosemročná Tonique Williamsová bola tretia na nedávnych HMS v Budapešti v novom karibskom halovom rekorde 50,87. Takýto výkon v hale dáva reálny predpoklad na pokorenie 50 sekundovej hranice vonku. Williamsová bola vlani piata na MS v Paríži a má osobný rekord 50,24.

Dvadsaťštyriročná Christine Amertilová získala bronz na HMS 2003 v Birminghame, vtedy tam zabehla národný rekord 51,11. V Paríži sa dostala do semifinále, má osobný rekord 50,82. V tomto roku vynechala halovú sezónu s úmyslom čo najlepšie sa pripraviť na leto. V tréningoch sa jej darí a tak by tiež mohla atakovať 50 sekúnd.

Dosiaľ potvrdení top-atléti:

Said Saíf Šahín (Katar, 3000 m prek.): Bude to jeho prvý stípl roka 2004 a už vyhlásil, že chce atakovať 7:57.

Jelena Isinbajevová (Rus., žrď): S najväčšou pravdepodobnosťou prvý štart roka vonku. Úmyslom je zlepšiť vlastný letný svetový rekord 482 cm, ktorý už zaostáva o 4 centimetre za halovým.

Jan Železný (ČR, oštep): Jeden z mála štartov pred OH v Aténach, jediný v roku na území Českej republiky.

Maria Mutolová (Moz., 800 m): Jeden z dvoch štartov v úvode sezóny na európskom kontinente. Cieľom je pokoriť rekord mítingu Jolandy Čeplakovej z roku 2003.

Kenenisa Bekele (Et., 10 000 m): Jediný štart pred OH v tejto disciplíne pre Bekeleho, hlavnú hviezdu Memoriálu Emila Zátopka. Očakáva sa kvalitný výkon, podľa niektorých odborníkov by mohol atakovať aj svetový rekord.

Julia Pečonkinová (Rus., 400 m prek.): Prvý významný štart roka pre svetovú rekordérku, ktorá mieni atakovať rekord mítingu Rumunky Tirleovej (aj ona pobeží) z vlaňajška.

Hlavný program sa začína o 20.00 h, predprogram o 18.00 h.

Organizátori prvého mítingu Zlatej ligy, ktorý bude 11. 6. v nórskom Bergene, pripravujú leteckú dopravu špeciálom z Ostravy do Bergenu na stredu 9.6. Záujemcovia o miesto nás môžu kontaktovať.

Akreditačné formuláre sú už uvedené na webovej stránke v sekcii Media.