Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Česko versus Německo: Oštěpařský souboj národů

27.6.2017 | 15:05

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Letošní ročník Zlaté tretry Ostrava přinese výjimečnou podívanou v oštěpařském sektoru. Proti sobě se postaví výběr nejlepších oštěpařů z České republiky a Německa. O souboji národů i překonání rekordu mítinku hovořili olympijský šampion Thomas Röhler, česká jednička Jakub Vadlejch a držitel světového rekordu a ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava Jan Železný.

O oštěpařském souboji

RÖHLER: Na netradiční souboj týmů se celá německá reprezentace těší a bude to čest závodit proti českému výběru. Do Ostravy jezdím rád, mítink je vždycky moc příjemný.

VADLEJCH: Je to skvělý nápad, Česko a Německo jsou dva státy, které mají více než tři skvělé oštěpaře. Zajímá mě, jak zítra s Němci budeme válčit, nebude to vůbec lehké.

O překonání 90metrové hranice na mítinku

RÖHLER: Jsem v dobré formě, ale vše se bude zítra odvíjet od podmínek. Sektor i celý stadion je připravený a publikum nás jistě skvěle podpoří, ale s povětrnostními podmínkami nic neuděláme.

VADLEJCH: Pro mě to bude o dost složitější, protože hodit 90 metrů se mi ještě nepodařilo. Do každého závodu však jdu s jasným cílem, snažím se házet dobře technicky a chci, aby se mi v sérii podařil vždy aspoň jeden solidní hod. Na zítřejší závod se těším a navíc bude teplo, což mi taky velmi vyhovuje.

ŽELEZNÝ: Přál bych si, aby padnul 90metrový hod. I publikum to jistě očekává, protože se tu letos představí jedni z nejlepších oštěpařů světa. A já se svého rekordu v zájmu tohoto mítinku klidně vzdám J

O překonání světového rekordu

RÖHLER: Musím získat ještě více zkušeností, abych se mu přiblížil. Ve své kariéře sbírám poznatky ze stylů ostatních oštěpařů. Je potřeba vyzkoušet různé techniky, snažit se o tom více přemýšlet. Když mi bylo asi 20, hodně jsem sledoval Andrease Thorkildsena, poté jsem se zaměřil na komplexní techniku Jana Železného. Z každého si chci vzít něco a vytvořit tak pro sebe vlastní ideální styl, který mi bude vyhovovat.

ŽELEZNÝ: Jsem si jistý, že jednoho dne se to někomu podaří, jen se neví kdy. V Thomasovi vidím velkou budoucnost, není to typický oštěpař. Věří, že může pravidelně házet 90 metrů, což se mu daří, a když bude pokračovat a krok po kroku posouvat hranici, tak se mu to jednoho dne může podařit. Jakub na sobě hodně pracuje a jeho schopnosti jsou čím dál větší. Momentálně je pro něj důležitá stabilita, což se mu daří.

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě