Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Mužský výkon roku patří Dayronu Roblesovi a Ostravě

8.12.2008 | 17:32

Česká atletika oslavuje světový Výkon roku oštěpařky Barbory Špotákové. Možná však zpětně docení i světový Výkon roku v mužském podání, jenž v českých médiích trochu zapadl.

Jeho autorem se podle IAAF family a veřejnosti stal kubánský překážkář Dayron Robles, jenž 12. června 2008 zaběhl na 110 metrů překážek světový rekord s hodnotou 12,87 vteřiny.

Pro Čechy je důležité, že se tak stalo na ostravském mítinku Zlatá tretra.

Kubánec na ostravském rychlém povrchu o setinu předčil dosavadní světový rekord Číňana Liu Xianga z mítinku v Lausanne v roce 2006.

Jaký může mít tato skutečnost dopad na českou atletiku? Předně Mezinárodní atletická federace (IAAF) a případně Evropská atletická asociace (EAA) vidí, že Česká republika neumí pouze vychovávat své vlastní světové hvězdy atletiky, ale že rovněž dokáže přilákat ty zahraniční a uspořádat mítink, v němž se už druhý rok za sebou lámaly světové rekordy.

"Svěťák" na stodesítku překážek je atletická bomba, zvláště když se tak stalo dva měsíce před olympiádou v Pekingu, kterou čínští pořadatelé notně opírali o umění svého atleta Liu Xianga.

Jak známo, vše pak vyústilo v různé spekulace a zvěsti o jeho zdraví a čínský překážkář pak odkulhal ještě ze startovních bloků během olympijského rozběhu.

Tím víc byl Roblesův ostravský výkon připomínán a tím víckrát byly Ostrava a Zlatá tretra zmiňovány.

Ostatně fakt, že Kubánce vytáhla IAAF v anketě Výkon roku 2008 až na vrchol, ačkoliv po hlasování veřejnosti figuroval až na sedmém místě, svědčí za vše.

Věhlas se samozřejmě rozšířil i mezi špičkovými závodníky, kteří mají rovněž zájem zkusit si mítink, kde se atletice tak daří.

"Hovořil jsem právě i s Liu Xiangem a vyjádřil se, že také bude chtít někdy v budoucnu přijet a zaběhnout si na tak kvalitní dráze," řekl internetovému deníku Aktuálně.cz organizátor Zlaté tretry Alfonz Juck.

V otázce, zda by se Ostrava mohla dočkat i přeřazení do ještě vyšší kategorie mítinků, je však opatrný. Momentálně má Tretra status IAAF Grand Prix a je součástí Světové atletické tour (IAAF World Athletics Tour).

"Vyšší kategorie je také, abych tak řekl, otázka geopolitická. Rozhoduje IAAF a ne vždy na základě kvality," prozrazuje. Malá šance tu ovšem, jak dodává, je: "V této době se velmi diskutuje o nové struktuře mítinků, tak uvidíme."

Aktuálně.cz

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě