Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Ďalšie hviezdy: Lolo Jonesová a Maria Abakumovová

22.4.2009 | 01:08

Po úspešnej tlačovej konferencii, ktorá bola spojená s predstavením nového riaditeľa mítingu Jana Železného bežia prípravy na najyýznamnejšie každoročne usporadúvané športové podujatie v Čechách na plné obrátky. 48. Zlatá tretra Ostrava sľubuje opäť defilé hviezd svetovej atletiky. Najnovšími sú dve ženy.

Americká prekážkarka Lolo Jonesová je na Mestskom štadióne v Ostrave už stará známa. Už dvakrát na Zlatej tretre Ostrava vyhrala – v roku 2006 za 12.72 v chlade a vlani za 12.68 v protivetre. “Vždy sa v Ostrave výborne cítim a tak sa rada vrátim a už by som konečne chcela pokoriť rekord mítingu,” povedala Jonesová. Ten rekord je ešte z roku 1980, keď Poľka Grazyna Rabsztynová zabehla 12.65 (v roku 2003 tento čas vyrovnala Jamajčanka Brigitte Fosterová). Jonesová je populárnou postavou svetovej atletiky aj preto, že v olympijskom finále vlani v Pekingu ako jasná favoritka (v semifinále osobný rekord a výkon roka 2008 12.43) zakopla a napokon skončila siedma. Aj v halovej sezóne 2009 bola neohrozenou svetovou jednotkou. Okrem Dusseldorfu, kde nedobehla, vyhrala svoje všetky štarty a dosiahla štyri najlepšie časy sezóny na 60 m prek. (7.82 dvakrát, 7.84 a 7.85). Pred Ostravou ju čaká viacero štartov, napríklad aj na Zlatej lige v Berlíne 14.6. a tak by mala prísť už v kvalitnej forme.

Druhým prírastkom v štartovej listine je súperka pre najpopulárnejšiu atlétku v Česku olympijskú víťazku a svetovú rekordérku Barboru Špotákovú. Prvýkrát sa v Ostrave objaví jej hlavná súperka z pekingského finále Ruska Maria Abakumovová. Dvadsaťtriročná Ruska hodila najviac 70.78 m práve na OH, niekoľko minút bol tento výkon európskym rekordom, kým Špotáková netriumfovala s výsledkom 71.42 m. Organizátori veria, že súboj týchto dvoch pretekárok prinesie vylepšenie rekordu mítingu 67.72, ktorý vlani dosiahla Nemka Christine Obergfollová. Abakumovová v tomto roku už doma hádzala (65.63) a vyhrala aj Zimný Európsky pohár vrhačov v Španielsku. Špotákovú čaká prvý štart na Dankovom memoriáli v Turnove a Zlatá tretra Ostrava by mala byť jej tretím vystúpením v sezóne 2009. Vzájomná bilancia doterajších súbojov Špotákovej a Abakumovovej je 6:3 v prospech českej atlétky.

Už ohlásené hviezdy

• 110 m prek. muži: olympijský víťaz a svetový rekordér Dayron Robles, Kuba, Petr Svoboda, český rekordér
  • 3000 m prek. muži: líder svetových tabuliek Paul Kipsiele Koech, Keňa
  • 800 m ženy: olympijská víťazka Pamela Jelimová, Keňa
  • Výška ženy: majsterka sveta Blanka Vlašičová, Chorvátsko
  • Oštep ženy: majsterka sveta, olympijská víťazka, svetová rekordérka Barbora Špotáková, Česko