Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

O čem si atleti špitali aneb Jak Bolt málem rozbil Zlatou tretru

28.5.2012 | 10:07

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Už jste tam byli? Ne? Tak honem, dělají tam super fotky, pošuškávalo se v hotelu, kde při mítinku Zlatá tretra Ostrava bydleli elitní atleti. Původní záměr zvěčnit jen vybrané hvězdy organizátorům nevyšel. Když se zpráva o lákavém projektu rozkřikla, zájem měli najednou skoro všichni. A fotograf zhasínal reflektory v ateliéru až večer po deváté.

Idea projektu vznikla před rokem, kdy partneři mítinku dostávali darem biografii Usaina Bolta i s jeho podpisem. Čím to příští rok přebijeme? dumali v Ostravě. Fotograf mítinku Pavel Lebeda pronesl: "Tak Bolta vyfotíme sami s trofejí Zlaté tretry, fotku podepíše a je to."

Jamajského bleska opravdu před objektiv dostali, ale v momentu, kdy bylo postavené studio, všechno přichystané, řekli si: Je škoda udělat jediný obrázek, blejskneme i ostatní špičkové atlety. A to ty, kteří budou hosty oficiálních tiskových konferencí.

Původně měli pořadatelé strach, jak se atletické hvězdy postaví k další nesportovní povinnosti, jenže z pózování v ateliéru se najednou stala kultovní záležitost, sportovci si o akci řekli mezi sebou, chodili se koukat na fotky vyvolených kolegů, které se jim zalíbily, a pak se u dveří ateliéru přetahovali o pozornost.

"Třeba Chambers přišel v momentu, kdy jsem fotil Holušu," vyprávěl Lebeda. "Vystrčili jsme ho vedle do místnosti, aby počkal. Ale bral to sportovně, spousta lidí by odešla a už se nevrátila."

Když se o uměleckém portrétování dozvěděla jamajská sprinterka Veronica Campbellová-Brownová, pospíchala se po večeři upravit na pokoj a naklusala pózovat. "Ta byla úplně poslední, už jsme končili, že nemáme koho fotit, dokonce nám odnesli Tretru, nakonec se ale dočkala," říkal fotograf. "Její portrét vznikl ve 21:07:30."

Nejrychlejší práce byla s Thorkildsenem. "Udělal dvě pózy a hotovo." Stejně bleskově proběhlo fotografování Bolta, jenže tam hlavně z důvodu našlapaného programu. "Za tři minuty byl pryč, na víc čas nezbyl. Usain je fotogenický, výrazný typ. Neřekl vůbec nic, jenom aby odlehčil atmosféru, předstíral, že mu trofej padá."

Zlatá tretra tak letos získala první kolekci tváří, v budoucnu se má sbírka rozšiřovat a zmapovat tváře a jména slavných účastníků mítinku. Při příštím ročníku proběhne výstava letošních portrétů a dražba toho nejcennějšího i s Boltovým podpisem pro charitativní účely.

Autor: www.idnes.cz

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě