Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Do Ostravy by se mohla vrátit Jonesová i s Montgomerym

14.6.2003 | 19:10

OSTRAVA 13. června (ČTK) - Loni by v bodovém hodnocení mítinků mezinárodní atletické federace IAAF včetně prestižní Zlaté ligy skončila letošní Zlatá tretra osmá. Tak kvalitní byl čtvrteční ostravský podnik, který se nesmazatelně zapsal do české atletické historie.

Právem byl zařazen do kategorie Super Grand Prix IAAF a má velkou šanci, že v příštím roce mu tento statut zůstane. Už dnes proto organizátoři mají v plánu pozvat další divácká lákadla - americké sprinterské hvězdy Tima Montgomeryho a jeho přítelkyni Marion Jonesovou.

Během dvouapůlhodinové show za milion eur, asi 31 milionů korun, padlo devět nejlepších letošních světových výkonů, čtrnáct rekordů mítinku, jedenáct nejkvalitnějších výkonů na území České republiky, dva kontinentální rekordy a celkem devět národních nejlepších výkonů.

Mezi šesti překonanými nejlepšími výkony roku v Evropě je i čas Jiřího Mužíka na 400 m překážek. Slušivá bilance na osmnáct disciplín, v nichž se neztratili ani čeští atleti. Vedle Mužíka vyhrál Jan Železný oštěp, v dálkařském sektoru překvapil Petr Lampart prvním regulérním skokem za osm metrů v životě a skončil druhý.

Bodový součet, do něhož se počítají podle maďarských tabulek výkony pěti atletů v nejlepších čtrnácti disciplínách, měla Zlatá tretra 85.027 - o 2277 bodů více než loni. Toto číslo je vyšší, než jakého loni dosáhly dva mítinky prestižního seriálu Zlaté ligy v Berlíně a v Oslu.

"Ze seriálu Golden League vypadlo letos Monako, takže je šance, že letos budeme hodně vysoko. Myslím si, že do desítky budeme určitě," věřil manažer Alfons Juck. "Šance na udržení v kategorii Super Grand Prix je hodně velká. Neumím si představit, že bych to neměli i příští rok," přidal se ředitel Tomáš Petera.

Nejlepší disciplínou byl běh na 3000 m překážek mužů, kde pět steeplařů zaběhlo čas pod 8:10 minuty. Následoval závod na 5000 metrů a premiéra Maročana Hichama El Guerrouje, nejjasnější hvězdy Zlaté tretry a aktuálně nejlepšího atleta světa. Nejkvalitnější soutěží žen byl v předprogramu trojskok, naopak nejhorší byla ženská tyč.

Pořadatelé měli po mítinku potíže s odletem sponzorů, neboť letiště v Praze kvůli počasí nepřijímalo. "Vrátili se zpátky do Ostravy, kde pro ně nebylo místo na přespání. Nakonec se do Prahy dostali ve čtyři ráno," ulevil si Petera. "Musíme si sednout a probrat, co bylo špatně," nechtěl jmenovat organizační chyby.

Nadšení mítinkem byli podle Peterových slov předseda Evropské atletické asociace Hansjörg Wirz i generální sekretář IAAF István Gyulai. Zpátky se za rok i kvůli skvělé atmosféře chystají výškařka Kajsa Bergqvistová, sprinter Marc Lewis-Francis, jenž vyhrál stovku v času 10,07 sekundy, i Guerrouj.

"Přijel jsem vyhrát, ale přesto jsem byl překvapen, že se to povedlo," řekl britský sprinter, jenž loni laboroval se zraněním. "Letos je to dobré, tento čas je na úvod výborný," pochválil se Lewis-Francis. Že neběžel pod deset sekund, jej netrápilo. "Je začátek sezony a já se připravuji na mistrovství světa. Nelze to uspěchat," řekl.

Právě stometrový sprint by měl být vrcholem dalšího ročníku mítinku, který letos sledovalo bezmála 20.000 diváků. "Na tento závod se budeme soustředit, Montgomeryho bychom rádi získali," jmenoval světového rekordmana Petera. "A pokud bude stále s Marion, tak i ji." Jonesová loni v Ostravě startovala a za rok by si zde mohla odbýt svou premiéru po mateřství.

Organizátoři zatím nevědí, jaké disciplíny v příštím roce zařadí do programu; rozhodnou se podle atraktivity a aktuální formy atletů. "Když nebude házet Železný, tak oštěp nebude," dal příklad Petera, který ví, že rozpočet se už příliš nafukovat nedá. "Maximálně o nějaké drobné miliony," usmál se. "Ale hovořím tak o dvou, o třech maximálně," nastínil.

Výš v hierarchii dělení mítinků než Super Grand Prix je už pouze Zlatá liga, letos šestidílná. Ta se v Ostravě téměř s jistotou nikdy konat nebude. "IAAF chce totiž hlavní město. Jenže pokud budou chodit lidi, zůstáváme v Ostravě. Navíc zatím není v silách země navýšit rozpočet minimálně dvojnásobně," řekl Petera.

Pokud něco lze mítinku vyčíst, tak snad pouze skutečnost, že se nezdařil ani jeden pokus o překonání světového rekordu. "Měli jsme velké štěstí na počasí, všechno parádně vyšlo," radoval se Petera. "Až na ty světové rekordy. Je vidět, že ty se skutečně nedají objednat nebo zaplatit," pokrčil rameny Juck.

Přesto se Zlatá tretra po 42 letech od svého založení, po prvním zařazení do seriálu Grand Prix IAAF v historii, katapultovala mezi smetánku. Světová atletika se už nebude v dalších letech ptát, kde leží v České republice Ostrava.

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě