Zlatá tretra Ostrava
Aktuality
Zlatá tretra Ostrava 2014 NABÍZÍ TŘI ÚTOKY NA SVĚTOVÉ REKORDY
Foto: graf.cz
Tři plánované útoky na světové rekordy a vystoupení lídrů světových tabulek Justina Gatlina, Renauda Lavillenieho a LaShawna Merritta, to jsou jen některé z vrcholů nadcházející 53. Zlaté tretry, osmé zastávky IAAF World Challenge Tour.
Zaostřeno na místní oštěpařské hvězdy
Česká republika je domovem úřadujícího mistra světa a olympijské vítězky, a tak je hod oštěpem nejvíce očekávanou soutěží v Ostravě.
Lákadlem je česká hrdinka Barbora Špotáková, která se do soutěží vrátila v této sezoně po mateřské dovolené v loňském roce. Dvojnásobná olympijská vítězka, která zde dvakrát vyhrála a drží rekord mítinku 67,78 m, se již letos zaskvěla výkonem, který naznačuje, že během pauzy neztratila na formě. 5.června vyhrála Diamantovou ligu v Římě výkonem 66,43m a první místo obsadila znovu o čtyři dny později v Praze, kde hodila 64,08 metrů.
Největší soupeřkou by jí měla být slovinská rekordmanka Martina Ratejová, vítězka Diamantové ligy v Dauhá z minulého měsíce výkonem 65,48m.
V případě mužské soutěže bude aktuálnímu mistru světa i Evropy Vítězslavu Veselému šlapat na paty jeho krajan Petr Frydrych. Osobní maxima mají téměř shodná – Veselý 88,34 m a Frydrych 88,23 m. Frydrych má ze startujících v Ostravě nejlepší letošní výkon 85,07 m, kterého dosáhl v Praze minulý týden. Jejich tréninkový partner Jakub Vadlejch (84,47m PB, 82,48m SB) se bude také snažit podat doma slušný výkon.
Ve startovním poli se představí také Dmitrij Tarabin, bronzový medailista z loňského mistrovství světa a Antti Ruuskanen z Finska, bronzový olympijský medailista z Londýna 2012. Chybět bude Ihab Abdelrahman El Sayed, který má problémy s kotníkem.
Gatlin, Merritt a Felixová špičkami startovního pole sprinterů
Špotáková a Veselý letos vynikají na dvou třetinách plochy plakátů propagujících Zlatou tretru. Zbývající část je věnována Justinu Gatlinovi, v současné době nejžhavějšímu sprinterovi na 100 metrů na světě.
Časem 9,87 s z mítinku World Challenge v Pekingu lídr světových tabulek a úřadující stříbrný medailista z MS přijede letos neporažený v sedmi startech na jaře, přičemž zaznamenal tři nejrychlejší představení sezóny.
"Pokud vydrží počasí a v případě, že bude dobrý příznivý vítr, myslím, že můžu venku ukázat něco zvláštního," řekl Gatlin, který naposledy závodil v Ostravě v roce 2004, kdy běžel 200m. Později, onoho léta bral titul olympijského šampiona na 100 metrů.
Velkým očekáváním je Mike Rodgers, Gatlinův kolega z Moskvy na 4x100m, a nyní jeho pronásledovatel. S časem 9.85 byl Rodgers druhý za Gatlinem jak v Pekingu, tak v Eugene. Zraky se rovněž upínají například na Simona Magakweho z JAR, který se v roce 2012 stal africkým šampionem a připojil se ke klubu sprinterů pod 10 s, a to letos v dubnu po národním rekordu 9,98 ve vysokohorské Pretorii.
Mužské čtvrtce vládne mistr svět LaShawn Merritt, který aktuálně sdílí post světové jedničky s Kirani Jamesem shodně v čase 43,97.
Se sedmi vítězstvími v devíti závodech letos na jaře, naposledy tuto sobotu v New Yorku, je Merritt jasná jednička startovního pole, s téměř sekundovým tabulkovým náskokem na dalšího nejrychlejšího zde v Ostravě, Isaaca Makwala z Botswany, afrického šampióna, který zaběhl osobní rekord 44,92 ve vysokohorském Potchefstroomu minulý měsíc
Ženská dvoustovka nabízí olympijskou a trojnásobnou mistryni světa Allyson Felixovou, která pokračuje v návratu po zranění, jenž ji soužilo celou sezónu 2013. Osmadvacetiletá atletka přjíždí do Ostravy se sebedůvěrou, posílenou vítězstvím v čase 22,73 s. Fellixová bude opět čelit Francouzce Myriam Soumareové, vítězce 100 m z Oslo.
Lavillenie se vrací
Mimo oštěpařskou soutěž s českými hvězdami, bude největší hvězdou na ploše skokan o tyči a olympijský vítěz Renaud Lavillenie, který únorovým výkonem 6,16 m vytvořil halový světový rekord, když v Doněcku uspěl i před zraky legendárního Sergeje Bubky.
Francouz vyhrál všechny ze šesti venkovních soutěží a do Ostravy přijíždí jako světový lídr s výkonem 592 cm.
Chybět nebude bronzový medailista z letošního HMS v Sopotech Jan Kudlička, Němec Raphael Holzdeppe, který narušil Lavillenie hegemonii na loňském mistrovství světa a pět dalších atletů se výkony 580 cm nebo lepší.
Ve výškařském sektoru si kvůli drobným neduhům zapsali absenci olympijský vítěz Ivan Ukhov a Erik Kynard. Pozornost se ve skoku vysokém mužů zcela jistě přesune na Ukrajince Andrije Procenka. Tento šestadvacetiletý výškař je v letošní sezoně na vzestupu, v hale se zlepšil na 236 cm a vybojoval světový bronz. V sobotu si v New Yorku vytvořil osobní rekord výkonem 235 m a skončil třetí.
Pole zahrnuje i Mickaela Hananyho, který v březnu skočil francouzský rekord 234 cm v a bývalého mistra světa Donalda Thomase z Baham a českého národního rekordmana Jaroslava Bábu (236 cm - 2005).
Rekordní ambice Aman v 1000m a G. Dibabaová na 2000 m
Mohamed Aman vyhrál závod na 800 metrů v Ostravě v loňském roce časem 1:43.78, jeho současné výkony - vyhrál ve třech ze svých čtyř závodů na 800 m a výkonem 1:43.99 min je lídrem letošních světových tabulek – naznačuje velkou formu. Vyhlídky na rychlý čas na netradiční vzdálenosti 1000 m přilákaly účastníky z více než tuctu zemí. Francouz Pierre-Ambroise Bosse a více-mistr Evropy Adam Kszczotz Polska budou honit své národní rekordy.
Rychle stoupající hvězda ženských vytrvaleckých tratí Genzebe Dibabaová se pokusí o světový rekord na 2000m, zřídka vídaném závodu žen. Etiopanka, která zaběhla světové rekordy v hale minulou zimu na tratích 1500m a 3000m, bude útočit na výkon Sonie O'Sullivanové (5:25.36 min).
Dle papírových předpokladů by tento čas měl být v jejích silách: už běžela 3000 metrů za 8:16.60, což by odpovídalo konečnému času 5:27.95 na 2000 metrů. Dibabaová doběhla na šestém místě v Dauhá na trati 3000 metrů minulý měsíc, což byl její venkovní debut. Opět se představila v Římě, kde vyhrála 5000 metrů v nejlepším světovém výkonu roku 14:34.99.
Kiplagatová chce překonat 20000 metrů v hodinovce
První avizovaný útok na světový rekord přijde brzy na začátku programu s Florence Kiplagatovou, která chce útočit jak v hodinovce, tak v běhu na 20 000 metrů. Vzhledem k tomu, že v letošním únoru zlomila světový rekord v půlmaratonu výkonem 1:05:12 hod, není důvod pochybovat o tom, že další rekordy jsou v jejich .
Zlatá tretra už v minulosti úspěšně hostila dlouhé tratě: Haile Gebrselassie zde v roce 2007 překonal oba rekordy (hodinovka a 20 000 m) a o rok později ho následovala krajanka Dire Tuneová, která zlepšila světový nejlepší výkon v hodinovce na hodnotu 18,517 metrů. Světový rekord na 20 000m drží od roku 2000 Tegla Loroupeová v čase 1:05:26.6 hod.
Střední tratě budou letos zastoupeny memoriálem Emila Zátopka na 3000m, ve kterém si Caleb Ndiku , letošní světový halový šampion na této trati, stanovil za cíl překonat rekord mítinku 7:31.68 min. Jednadvacetiletý atlet bude v Ostravě startovat v pozici favorita, který donedávna držel nejlepší světový výkon na trati 5000m.
“Pokud se vše povede, bude pro mě snadné rekord překonat,” řekl Ndiku. Závod s ním poběží jeho mladší bratr a bude mu na trati pomáhat s tempem. Silné startovní pole obsahuje jména jako Joseph Kiplimo Kitur, který Ndikua nedávno porazil na keňském národním šampionátu, Bernard Lagat z USA, Augustine Choge z Keni nebo Nick Willis, olympijský medailista z roku 2008 z Nového Zélandu.
Mezi startujícími v závodě žen na 3000m steeplechase žen drží nejlepší čas Ayelew Hiwottová, která bude útočit na rekord mítinku 9:17.92, ustanovený vloni. Je druhou nejrychlejší ženou na této trati v letošním roce (9:12.89), doběhla třetí v Šanghaji, druhá v Eugene a nedávno slavila vítězství v Marrakeši. Pronásledovaná bude Salimou Alamiovou z Maroka a Birtukan Adamuovou z Etiopie.
Robles se vrací do míst, kde zaběhl světový rekord
Ostrava i letos navazuje na svou tradici velmi kvalitních běhů přes překážky. Pascal Martinot-Lagarde sem přijíždí nejen jako nejrychlejší sprinter přes překážky sezóny, ale také jako bežec s nejstabilnějšími výkony. Dvaadvacetiletý Francouz vyhrál své dva poslední starty v Eugene a v Oslu s časy 13.13 a 13.12, tedy dvěma nejlepšími výkony roku. Předtím doběhl druhý a třetí v Šanghaji a v Doha.
Na start se postaví také Jamajčan Hansle Parchment, olympijský bronzový medailista, který letos zaběhl 13.14 a bude se snažit o své třetí vítězství v tomto roce.
Kuba zde bude mít Yordana O`Farilla (13.19 SB, PB) a především Dayrona Roblese, olympijského vítěze z roku 2008, který se vrací po vynechané loňské sezóně, kdy léčil zranění. Robles (13.46 SB) zná ostravskou dráhu velmi dobře – v roce 2008 zde překonal světový rekord v čase 12.87.
Nejlepší kladiváři z Moskvy se potkají v Ostravě
Jak už je tradicí, kladiváři odstartují svůj závod den před hlavním programem, když se ti nejlepší sejdou v centru pozornosti v rámci IAAF World Challenge Hammer Throw.
Do mužské kladivářské soutěže zasáhnou medailisté z loňského mistrovství světa, v čele se zlatým Pawlem Fajdekem. Pětadvacetiletý Polák si vloni v nedaleké Dubnici nad Váhom hodil nejlepší výkon kariéry 82,45m a letos se přibližuje osmdesátimetrové hranici.
Dva muži už v této sezóně 80 metrů překonali: úřadující olympijský vítěz a současný světový lídr Krisztián Pars (81,31 m) z Maďarska a Mostafa Al-Gamel z Egypta, který v březnu vylepšil africký rekord na 81,29 metrů. Domácím favoritem je česká hvězda Lukáš Melich (80,28 PB, 75,89 SB), bronzový medailista z mistrovství světa 2013. Pars hodil rekord mítinku 82,28 metrů v roce 2012.
V ženském kladivu vede startovní pole Němka Betty Heidlerová. Držitelka světového rekordu (79,43m, 2011) a mistryně světa z roku 2007 letos hodila 76,91 metrů, druhý nejlepší výkon sezóny. Je také držitelkou rekordu mítinku 78,07m z roku 2012.
Další bývalou světovou rekordmankou na startovní listině je Anita Wlodarczyková z Polska, jejíž impozantní medailová sbírka zahrnuje světové zlato z roku 2009, evropské zlato z roku 2012 a světové a olympijské stříbro z let 2013 a 2012. Zde v Ostravě zahajuje letošní sezónu.
Program přinese také dvě soutěže na 400m překážek
V závodě mužů bude pozornost věnována především Ashtonu Eatonovi, olympijskému vítězi a světovému rekordmanovi v desetiboji, který se letos soustředí na trať 400m překážek, aby si odpočinul od víceboje. Veze se na vlně úspěchů po zaběhnutí si osobního rekordu 49.07 v Hengelu a vítězství v Oslu (49,16).
Mezi ženami bude favoritkou Kemi Adekoyaová z Bahrajnu, překvapivá vítězka z Doha (54,59) a Wenda Nelová, která vyhrála v osobním rekordu 54,82 v Marrakeši. Domácí publikum se zaměří na Denisu Rosolovou.
Ženský závod na 800m se jeví jako otevřená záležitost se startovním polem, které zahrnuje olympijskou stříbrnou medailistku z roku 2012 Caster Semenyovou, zkušenou Britku Jenny Meadowsovou (2:00.51 SB) a dvacetiletou Winnie Nanyondovou z Ugandy, která se v Hengelu zlepšila na 1:59.39. Pozor je třeba si dát i na Sifan Hassanovou z Nizozemska a Skotku Lauru Muirovou, které si letos výrazně zlepšily své časy na 1500 metrů, první z nich 3:59.38 v Eugene a druhá 4:02.91 v Hengelo.
V mužské kouli bude s nejlepším výkonem soutěžit Kurt Roberts z USA (21,47m PB). V centru pozornosti však bude olympijský vítěz Tomasz Majewski. V této sezóně dosáhl 21,04 metrů, ale ještě neslavil vítězství. Diváci by mohli tlačit dopředu domácího Ladislava Prášila, bronzového medailistu z loňského HME v Göteborgu.
A v trojskoku žen bude favoritkou Li Yanmei z Číny (14,14m SB), zatímco veteránka Yamile Aldamová, která v roce 2003 skočila rekord mítinku 15,00, bude spíše favoritkou minulosti .
55. Zlatá tretra Ostrava
20.5. 2016, Městský stadion Vítkovice, Ostrava
Další aktuality
- Zlatá tretra Ostrava je zlatá aj v novom seriáli svetlovej atletiky
- 21 medailistov z Dohy bolo na Tretre 2019
- Oštěp za 90 metrů i světový rekord. Špotáková na Tretře skončila čtvrtá
- Sprinterka Millerová-Uibová chce atakovat světový rekord na 300m
- Wlodarczyková se po jedenácti letech dočkala hlavního stadionu
- Do Ostravy dorazila česká oštěpařská elita
- Echevarría chce letět opět hodně daleko
- 5 olympijských vítězů a 15 mistrů světa
- Kendricks s Walshem si prohlédli Ostravu z výšky
- Prodej vstupenek také na stadionu, vlak vyprodán