Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Bolt rozehřál zmoklou Zlatou tretru

26.5.2015 | 21:05

Třikrát musel zakleknout do bloků, než se konečně ozval startovní výstřel. Pak Usain Bolt, největší hvězda atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava, letěl za vítězstvím v závodě na 200 metrů. První byla také Zuzana Hejnová na čtyřstovce překážek, Jamajčan Asafa Powell proběhl nejkratší sprint v čase 10,05 a rekord mítinku na stovce překážek vytvořila Američanka Nelvisová.

Svým výkonem se sice zařadil „až“ na čtvrté místo letošních světových tabulek, přesto byl Bolt za výkon 20,13 sekundy oslavován ze všech nejvíc. Když se oblékl do tepláků, co ho chránily před studeným ostravským deštěm, vyrazil na vítězné kolečko, darovat fanouškům podpisy a radost.

Bolt v Ostravě startoval posedmé a potřetí na 200metrové distanci. Ale zatímco při své české premiéře v roce 2006 běžel za 20,28, o dva roky později předvedl parádní čas 19,83. Navzdory nejpomalejší startovní reakci Bolt o 22 setin porazil Američana Younga, český účastník závodu Jan Jirka běžel za 21,69 a skončil sedmý. „Potřebuju závody a víc běhat,“ řekl pak. „Jen se snažím dostat do takové kondice, abych se nemusel starat o časy.“

Hejnová se vrátila vítězstvím

Minulou sezonu Hejnová promarodila, ale teď je Zuzana Hejnová, zdá se, zpět ve formě a při chuti vítězit. Česká rekordmanka vyhrála zahajovací závod 54. ročníku Tretry v čase 55,13 sekundy. Zlomená zánártní kůstka zničila 28leté překážkářce téměř celou minulou sezonu, která měla být velkým tažením mistryně světa. Místo toho Hejnová na začátku srpna předčasně ukončila utrápenou sezonu a rozhodla se soustředit na tu důležitější, s vrcholem na šampionátu v Pekingu. Vítězství ve svém prvním závodě po téměř roční pauze vybojovala Hejnová až v posledních metrech, kdy do té doby vedoucí Jihoafričanka Nelová, vedoucí žena letošních tabulek, škobrtla o poslední překážku, a ve finále nestačila ani na druhou Rosolovou (55,45).

Obě Češky s přehledem splnily limit pro Peking a Hejnová se zařadila na šesté místo světových tabulek. „Hodnocení? Samozřejmě kladné. Byl to první závod a byla jsem nervózní jako blázen, pomalu od pondělí a dneska celý den. Však taky běžet po takové době,“ připomněla česká rekordmanka svou dlouhou pauzu. „Udělala jsem, tuším, na sedmé překážce obrovskou chybu,“ peskovala se Rosolová. „Vím, že mám strašné rezervy, ale na první závod a v tomhle počasí to bylo docela slušné. Byla fakt zima, navíc nás před startem nechali docela dlouho svlečené.“

Zmoklá, nazlobená a ve výsledkové listině pátá byla oštěpařka Barbora Špotáková, když v Ostravě zahájila sezonu, na kterou se poprvé připravovala sama, bez trenéra. Dvojnásobná olympijská šampionka předvedla výkon 58,57 metru a o 21 centimetrů tak zaostala za další atletickou mámou Marii Abakumovovou z Ruska, která se k atletice vrátila po porodu dvojčat. „Takhle blbě neházím ani na tom nejpodělanějším tréninku,“ smutnila světová rekordmanka a připomněla, že ostravský stadion je pro ni zakletý. „Nějakého vymítače ďábla sem pozvěte a pak přijedu.“ V izraelském rekordu 63,85 metru soutěž překvapivě vyhrála Marharyta Dorožonová.

Výškař Bába doletěl pro 2. místo

Roztleskal si stadion, rozběhl se, ale laťka na stojanech nezůstala. Výškař Jaroslav Bába obsadil na Zlaté tretře druhé místo. V nepříznivém počasí skočil 224 cm stejně jako vítězný Ukrajinec Bohdan Bondarenko. Halový mistr Evropy Jakub Holuša se ve svém druhém závodě sezony představit na netradiční trati 1000 metrů a v dešti a větru skončil čtvrtý za 2:18,42 minuty. Závod vyhrál Polák Lewandowski (2:17,25). „Chtěl jsem běžet rychleji, ale máme teprve začátek sezony a hlavní je připravit se na její vrchol,“ řekl 27letý český mílař. „Jsem rád, že jsem se mohl proběhnout ve skvělé atmosféře, doma, ale už když jsem přišel na stadion, cítil jsem se ospale, nedokázal jsem se v té zimě vyhecovat. Neběželo se mi ideálně, ale zabojoval jsem a porazil jsem i nějaké dobré kluky.“

Nejlepším oštěpařem Tretry byl překvapivě Julius Yego v keňském rekordu 86,88. Jakub Vadlejch byl pátý (82,61) a Vítězslav Veselý šestý (82,37).