Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Barbora Špotáková Sam Kendricks Christian Coleman Ján Volko

Aktuality

Bolt běžel v Ostravě pod 10 sekund, Ptáčníková porazila mistryni světa

20.5.2016 | 22:46

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Kvůli zranění stehna s Boltem na stovce neběžel desetibojařský rekordman Ashton Eaton. To ale jamajské hvězdě nevadilo. Za krásného slunečného počasí prolétl stovku na Zlaté tretře v Ostravě za 9,98 a poprvé v sezoně se dostal pod deset sekund.

Ještě před startem oficiální části programu se na stovce s překážkami představila halová mistryně světa v pětiboji Brianne Theisenová-Eatonová. „Jsem ráda, že si můžu v Ostravě zazávodit, bude to asi můj první start na mítinku IAAF v individuální disciplíně a zároveň skvělá příprava na vícebojařský mítink v Götzisu,“ říkala před startem.

Svůj závod časem 13,20 přesvědčivě vyhrála.

Hlavní páteční program pak zahájila tradiční „promenáda“ atletických osobností současnosti i minulosti. V automobilových veteránech se po dráze svezli Roman Šebrle, Helena Fibingerová s Jarmilou Kratochvílovovu nebo dvojnásobný olympijský vítěz ve vrhu koulí Polák Tomasz Majewski.

A své historické vozidlo měl připravené i Usain Bolt.

Po představení největší hvězdy mítinku si své letošní maximum zaběhl Jihoafričan L.J. van Zyl na čtyřstovce překážek. Skvělým časem a novým rekordem mítinku ozdobila páteční odpoledne Belaynesh Oljiraová, která na 3 000 metrů zaběhla čas 8:38,55.

Víc než polovina tyčkařů vypadla, než se do „svého“ závodu pustil francouzský olympijský vítěz Renaud Lavillenie. „Chtěl bych v Ostravě překonat šestimetrovou hranici,“ přál si.

Začal skvěle, s velkou rezervou skočil 570 centimetrů, pak si vylepšil letošní maximum na 583. Dalších deset centimetrů ale nepřidal.

Mezi ženami závod opanovala Jiřina Ptáčníková, která si výkonem 460 centimetrů vylepšila osobní maximum a porazila i kubánskou mistryni světa Yarisley Silvaovou.

Desetibojařský šampion Ashton Eaton se nejprve představil ve skoku do dálky. Při druhém pokusu si ale namohl stehenní sval a z boje o vítězství odstoupil. Spolu si to tak o vítězství rozdali německý paralympionik Markus Rehm a český skokan Radek Juška. A Němec byl úspěšnější, skočil 813 centimetrů!

V tu chvíli už se na start závodu na 100 metrů připravoval Usain Bolt. Vedle něj oproti původnímu plánu nestál kvůli zranění stehna Ashton Eaton.

„Chtěl bych v Ostravě běžet pod 9,90,“ přál si před startem.

Celým stadion se v tu chvíli neslo: „Pššš.“

Najednou bylo ticho jako v hrobě. Přesně takové podmínky si Bolt přeje. Pak pod dohledem rodičů, kteří ho do Ostravy doprovodili, zaběhl poprvé v sezoně čas pod deset vteřin - 9,98.

„Prvních padesát metrů se trochu vleklo, vím, že přechod mohl být lepší. Ale jsem spokojený s tím, že jsem se nezranil. Každopádně mám před sebou ještě hodně práci,“ řekl v cíli jamajský sprinter.

Velký sen si v Ostravě splnil Pavel Maslák. Na čtyřstovce se utkal se svým idolem Jeremym Warinerem. „Doufám, že ho porazím,“ přál si.

Porazil, ale na Javona Francise a Tonyho McQuaye nestačil a výkonem 45,46 obsadil třetí místo.

O pár minut později doběhla při svém prvním startu sezony rovněž třetí Zuzana Hejnová.

„Nejsem spokojená, čekala jsem něco jiného. Po návratu z tréninkového kempu v Africe jsem týden nic nedělala, pak se šla proběhnout, takže je asi znát ten výpadek,“ přiznala dvojnásobná mistryně světa. „Ale Tretra je skvělá, mrzí mě, že jsem nevyhrála, ale nemůžu vyhrávat furt.“

Vyhrát. To byl jediný cíl Jakuba Holuši na patnáctistovce. K tomu byl ale opavský rodák daleko. V posledním kole se začal propadat a cílem nakonec proběhl na sedmém místě. To ale fanouškům v Ostravě vadit nemuselo, protože ho nečekaně zastoupil Filip Sasínek, jenž si vylepšil své osobní maximum o víc než pět vteřin!

iDNES.cz

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě